RF FP7.5-556M4-7RPR AR PISTOL – 5.56 7.5″ BBL. 30-SHOT
360 in stock
Purchase & earn 387 points!
Guaranteed Safe Checkout
SKU: ZND|GRF00133Categories: AR PistolsTags: Online Only
PRODUCT SPECIFICATIONS:
Dimension     3.30 X 9.50 X 35.80
Height     3.3000
Width     9.5000
Length     35.8000
OPTIC FOOTPRINT     PICATINNY
CALIBER     223 REM/5.56 NATO
TYPE ACTION FUNCTION     SEMI-AUTO
GRIP MATERIAL     RUBBER
FINISH     COLORED
FRAME MATERIAL     ALLOY
BARREL LENGTH IN INCHES     7.5000
MAGAZINE CAPACITY     30.0000
NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED     1.0000
AMBIDEXTROUS SAFETY     N
DRILLED AND TAPPED     N
TYPE OF SIGHTS     NONE
FRAME COLOR     BLACK
SLIDE COLOR     BLACK
WEIGHT IN OUNCES     122.0000
OTHER FEATURES:     FORGED MIL-SPEC UPPER RECEIVER
     M4 FEED RAMP
     7.5″ 1:7″ 4150 CHROMOLY
     VANADIUM STEEL BARREL
     FORGED LOWER RECEIVER
     PISTOL BUFFER ASSEMBLY WITH
     FOAM SLEEVE
     7″ FORWARD GUARD SHIELD WITH
     TOP PICATINNY RAIL 7RPR
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
NO SALE TO ILLINOIS PICA
UPC
Manufacturer
Radical Firearms
Manufacturer Part Number
FP7.5-5.56M4-7RPR
Action
Semi-Auto
Barrel Finish
Black Melonite
Barrel Length
7.5000
Caliber/Gauge
.223 REM/5.56 NATO
Capacity
30
Length
Model
RF-15
Number of Magazines
1
Product Type
AR Pistol
Rate of Twist
1:7"
Safety
Ambidextrous
Shipping Weight
6.5
Sights
Optic Ready
Sights Type
NONE
State Restriction (IL)
NO SALE TO ILLINOIS PICA
State Restriction (OR)
NO SALE TO OREGON
State Restriction (RI)
NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND
State Restriction (WA)
NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON
Units per Box
1
Welcome to Tenney Industries, in order to browse our site you must be at least 18 years of age.
Are you at least 18 years old?
No
360 in stock